Wybieramy zamek do sejfu!
    Home  

Zamki do sejfów

Zamki szyfrowe w sejfach to już przeżytek. W XXI wieku, w dobie szeroko pojętego postępy technicznego i technologicznego, do wyboru mamy szereg różnorodnych opcji – począwszy od tradycyjnego kluczyka, poprzez zamek elektroniczny – na PIN, a skończywszy na wysokiej klasy zabezpieczeniach biometrycznych. Która opcja sprawdzi się najlepiej, a więc w maksymalny sposób zabezpieczy nasze kosztowności. Przejrzyjmy się im z bliska.
Dzisiaj weźmiemy pod lupę cztery rodzaje zamków: zamki kluczowe, zamki cyfrowe mechaniczne, zamki elektroniczne oraz zamki biometryczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety i niewątpliwie każdy znajdzie swoich zwolenników i przeciwników.


1. Zamki kluczowe
Rozwiązanie to, mimo że istnieje już od bardzo, bardzo dawna, jest nadal wysoce pożądane przez wielu biznesmenów. Prawda jest taka, że tradycyjne zamki kluczowe są niezwykle trudne do sforsowania. Z pozoru zwykły kluczyk jest praktycznie niemożliwy do podrobienia. Posiadanie zamka kluczowego to dobra opcja, jednakże… Zawsze jest jakieś „ale”. W tym wypadku jest to utrata klucza. Kluczyk do sejfu możemy mieć skryty w domu bądź nosić przy sobie – czy to przy zwykłych kluczach czy też w portfelu. Problem rodzi się wtedy, gdy go zgubimy bądź co gorsza – ktoś nam go ukradnie.
Zamki kluczowe dominują głównie w sejfach biurowych oraz firmowych.


2. Zamki cyfrowe mechanicznie
O zamkach cyfrowych mechanicznych krążą prawdziwe legendy. To właśnie ten rodzaj zamka jest najczęściej pokazywany na filmach gangsterskich. Docelowo, aby sforsować drzwi do sejfu należy użyć odpowiedniej kombinacji cyfr. Złodziej, który pragnie zaznajomić się z naszym bogactwem zmuszony jest wykazać się nie lada sprytem i cierpliwością. Opcja ta jest niezwykle wygodna, wszak nie zmusza nas do noszenia kluczyka. Dodatkowo jest dużo bezpieczniejsza – niezwykle trudno jest podejrzeć wpisywaną kombinację cyfr. Warto zaznaczyć również, że zamki cyfrowe mechanicznie są ekologiczne.
Zamki cyfrowe mechaniczne dominują głównie w domach prywatnych.


3. Zamki elektroniczne
Nieco bardziej zaawansowaną technologicznie opcją są zamki elektroniczne. Aby otworzyć sejf niezbędne jest wpisanie kodu. Niewątpliwym plusem jest tutaj brak konieczności noszenia kluczyka, podobnie jak w zamkach cyfrowych mechanicznych. Niestety, podejrzenie wpisywanego kodu przez osoby niepowołane jest w tym wypadku znacznie bardziej prawdopodobne. Jedno zerknięcie wystarczy, aby osoba trzecia miała dostęp do naszych skarbów. Sforsowanie sejfu jest możliwe również za pomocą badana odcisków palców na klawiszach czy też sprawdzenia temperatury klawiszy po wprowadzeniu kodu – współcześni złodzieje mają wiele wymyślnych metod. Jako że zamek ten wymaga zasilania bateryjnego, musi być on okresowo wymieniany.
Uwaga! Niektóre zamki elektroniczne otwierane są za pośrednictwem karty zbliżeniowej bądź klucza zbliżeniowego ukrytego np. w breloczku czy bransoletce. Jest to niezwykle wygodne i trudne do sforsowania zabezpieczenie – chyba, że karta/klucz zostaną nam skradzione czy najzwyczajniej w świecie je zgubimy.
Zamki elektroniczne dominują głównie w sejfach sklepowych, biurowych oraz hotelowych.


4. Zamki biometryczne
Najnowocześniejsza, a zarazem najbezpieczniejsza opcja! Aby dostać się do sejfu należy przyłożyć palec w specjalne miejsce i poczekać, jak system zeskanuje odcisk i porówna go z zakodowanym wcześniej wzorem. Zamki biometryczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie właściciel jest stały, a co za tym idzie – nie trzeba ciągle wprowadzać do systemu nowych wzorów (odcisków).
Zamki biometryczne dominują głównie w domach prywatnych oraz firmach (zwłaszcza tych, które posiadają jednego właściciela). 

Produkty powiązane