Liczba włamań z roku na rok coraz wyższa! Jak się zabezpieczyć?
    Home  

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą?

Chyba nikt z nas nie pamięta czasów, kiedy to można było spokojnie zostawić otwarte drzwi wejściowe do domu i pójść spać bez obaw, że jakiś złodziejaszek zechce nas obrabować (a przy okazji również udusić). Prawda jest taka, że żyjemy w bardzo niepewnych czasach. Z roku na rok rośnie liczba kradzieży z włamaniem. W samym 2015 roku zgłoszono w Polsce blisko 100 tysięcy takich wykroczeń.


Czy i jak myśli złodziej?
Z niewiadomych przyczyn większa część naszego społeczeństwa uważa, że złodzieje nie myślą. Cóż za błędne postrzeganie świata! Współcześni rabusie nie włamują się w przypadkowy sposób. Działają w oparciu o bardzo dokładny, starannie dopracowany pod każdym względem plan. Wykwalifikowani złodzieje potrafią miesiącami obserwować upatrzone ofiary i ich nieruchomość – doskonale znają przeciętny tydzień każdego z domowników. Atakują wtedy, gdy dom stoi pusty, a jego mieszkańcy wyjechali na urlop czy przynajmniej weekend. Co kradną? Wszystko – począwszy od gotówki i biżuterii, poprzez sprzęt elektroniczny i bardziej wartościowe przedmioty, a skończywszy na dokumentach. Kilka minut wystarczy, byśmy stracili cały dorobek naszego życia. Liczycie na alarm czy drzwi antywłamaniowe? Na to również znajdą się sposoby.


Czy da się uchronić przed kradzieżą?
Wszystko się da! Większość kradzieży spowodowana jest… naszą głupotą. Chwalenie się wyjazdami na portalach społecznościowych, zamieszczanie zdjęć drogiej biżuterii w internecie, opisywanie całego swojego dnia na Facebooku – wszystko to prowadzi do tego, że złodzieje doskonale znają każdy nasz ruch. Aby uchronić się przed kradzieżą musisz dbać o swoją prywatność.


Jakie zabezpieczenia wybrać?
Mieszkasz w domku jednorodzinnym? Drzwi i okna antywłamaniowe to podstawa. Nie da się ukryć, że dobrą opcją są również rolety antywłamaniowe. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieście czy na wsi – system alarmowy połączony z monitoringiem sprawdzi się w każdej sytuacji. Świetnym wyborem są również inteligentne instalacje domowe – pozorujące obecność domowników w czasie ich nieobecności. Nie da się jednak ukryć, że wszystkie te zabezpieczenia razem wzięte są strasznie drogie.


Zwiększ swoją ochronę…
Co, gdy wszystkie Twoje zabezpieczenia antywłamaniowe zawiodą? Jako że złodzieje są coraz bardziej wykwalifikowani w tym, co robią – może się tak zdarzyć. Jeżeli dojdzie do włamania, niezwykle ciężko jest uchronić pewne rzeczy przed wyniesieniem. Przykładem może być tutaj telewizor. Większość wartościowych przedmiotów możemy jednak ukryć w… sejfie.

Sejf bez większych trudności pomieści: gotówkę, papiery wartościowe, biżuterię, rodzinne pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzieła sztuki, rzadkie kolekcje, ważne dokumenty, wysokiej klasy drobną elektronikę czy broń. Dobór sejfu zależny jest od wielu kwestii m.in. od tego, co zamierzamy w nim trzymać. Jeśli chodzi o domy zaleca się stosowanie szaf o klasie S2 oraz I – ściennych bądź podłogowych. Sejfy te montuje się w zamaskowanych miejscach, niezwykle trudnych do odszukania przez potencjalnego złodziejaszka.

Obecność sejfu podłogowego/ściennego należy uwzględnić już przy budowie nieruchomości. Jeżeli przegapiliśmy tą kwestię, możemy pomyśleć o sejfie meblowym – ukrytym np. w szafie wnękowej czy w biurku. Z jednej strony jest on niewidoczny dla gości, z drugiej jak ‘dorwie się’ do niego złodziej, nie będzie w stanie dostać się do środka. W domu możemy zainstalować również sejf wolnostojący, zakotwiony w podłożu – mimo że widoczny, jego masa uniemożliwi potencjalnym włamywaczom wyniesienie go z pomieszczenia. 

Produkty powiązane