Jaką klasę powinien mieć sejf na broń? Przepisy, a rzeczywistość
    Home  

Sejfy na broń

Niewiele osób wie, że przechowywanie, noszenie i ewidencjonowanie broni oraz amunicji to kwestie, które warunkowane są przez polskie prawo. O ile noszenie i ewidencjonowanie (a także użycie) wydaje się tu oczywiste – wszak to od tych przepisów zależy bezpieczeństwo osób trzecich, o tyle przechowywanie budzi mieszane uczucia. Większość osób posiadających w domu broń palną nie zdaje sobie sprawy, iż musi być ona odpowiednio przechowywana. Mówi o tym jedno z najnowszych rozporządzeń w tej sprawie – rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku. Zgodnie z nim oraz normą PN-EN 14450 dopuszczalne jest przechowywanie broni w sejfie klasy S1. Przepisy przepisami, ale kluczową kwestią jest tutaj bezpieczeństwo. Czy zabezpieczenie w postaci szafy klasy S1 jest wystarczające?


Nowe rozporządzenie – stare normy
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni oraz amunicji doprowadziło do sporego rozgardiaszu na rynku sejfów i szaf pancernych. Dlaczego? Nowa podstawa prawna wskazuje, że broń można przechowywać w miejscu spełniającym wymagania co najmniej klasy S1, zgodnie z normą PN-EN 14450. Oczywiście, przepisy wspominają również o jednostkach, które nie posiadają odpowiedniej szafy na broń – ci zmuszeni są dostosować się do nowych przepisów w ciągu 5 lat od momentu ich ogłoszenia.


Logicznym jest, że szafy gorsze aniżeli klasa S1 powinny ulec wymianie. A co zrobić z sejfami, które są znacznie bardziej solidne niż ta sama klasa, a jednocześnie nie posiadają adnotacji o spełnieniu normy PN-EN 14450? Żyć w opozycji do aktualnego prawa czy poświęcić się i zakupić nowy sejf – oto jest pytanie. Na szczęście mamy jeszcze opcję trzecią: zdobycie certyfikatu potwierdzającego, iż posiadany przez nas sejf spełnia wszystkie wymagania normy S1. Oczywiście, opinii takiej nie zdobędziemy w pierwszym, lepszym sklepie spożywczym. Nie dość, że jest ona kosztowna to jeszcze może zostać wydana przez uprawnioną do tego jednostkę certyfikującą.


To może lepiej zakupić jest sejf klasy S1?
Bieganie i szukanie odpowiedniej jednostki certyfikującej może stanowić dla wielu osób ‘za dużo zachodu’… Znacznie prościej, łatwiej i wygodniej jest dla nich zakupienie nowej szafy o wymaganej już klasie – klasie S1. No ale… Skoro mamy w planach zakup nowego sejfu, to warto pomyśleć o czymś z ‘wyższej półki’. Norma PN-EN 144450 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego dla sejfów to najniższa możliwa norma. Tak naprawdę szafy klasy S1 nie są zbyt bezpieczne. Przepisy nie warunkują jej grubości, wagi czy sposobu kotwienia. Mówiąc prościej, sejfy te nie stanowią odpowiedniego zabezpieczenia.


Jak nie S1, to co?
Bezpieczeństwo to jedna z ważniejszych kwestii, zwłaszcza jeżeli mamy w domu dzieci (te w wieku dorastania są najgorsze), mieszkamy w dość niebezpiecznej dzielnicy (podatnej na włamania) czy mamy dużo wrogów (czy to prywatnie, czy to służbowo). Różni ludzie mają różne problemy, a zakup sejfu na broń powinien te problemy uwzględniać.


Szafy klasy S1 i S2 kolokwialnie rzecz ujmując są kiepskie – cechują się bardzo słabą jakością. Zgodnie z opinią specjalisty z Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, dużo lepszą opcją są szafy klasy „0” – według normy PN-EN 1143-1 mają dużo wyższą klasę odporności na włamania, aniżeli szafy normy PN-EN 14450.


Pamiętajmy również, że sejf na broń służy nam nie tylko do przechowywania broni, ale również jako sejf domowy do zabezpieczenia pamiątek rodzinnych, kosztowności, rzadkich kolekcji, papierów wartościowych, dokumentów firmowych etc. Biorąc pod uwagę fakt, że trzymamy w nim ‘dorobek życia’ jakość ma ogromne znaczenie.

Produkty powiązane