Dlaczego broń trzyma się w sejfie?
    Home  

Jak należy przechowywać broń?

Po co trzymać broń w sejfie? Wbrew pozorom nie jest to moda rodem z filmów z Al Pacino… Funkcjonująca na terenie naszego kraju Ustawa o broni i amunicji wymaga od nas odpowiedniego przechowywania broni. Wszystkie wymogi oraz kwestie dotyczące ewentualnej kontroli zawarte zostały w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku. Przyjrzyjmy się z bliska obowiązującej podstawie prawnej.


Jak należy przechowywać broń?
Ustawa o broni i amunicji mówi, że broń powinna być przechowywana tak, aby nie miały do niej dostępu osoby nieuprawnione. Oznacza to, iż nie możemy położyć jej na półce czy zamknąć w kuchennej szufladzie. Każda broń musi być przechowywana w zamknięciu, zaś dostęp do tego miejsca powinna mieć jedna, uprawniona do tego osoba – właściciel. Jeżeli zdecydujemy się przechowywać pistolet w sejfie zamykanym na zamek elektroniczny, kod do szafy powinniśmy mieć tylko my. Podobnie jest w przypadku sejfów zamykanych na kluczyk. Klucz do naszej skrytki nie powinien leżeć w bliskiej odległości od sejfu. Co więcej, nie jest dobrym pomysłem, aby kluczyk ten wisiał razem z kluczami domowymi. Możemy np. wsadzić go do portfela.

UWAGA! Niewielu posiadaczy broni ma świadomość, iż zgodnie z obowiązującym na terenie naszego kraju prawem, policja może w każdej chwili skontrolować warunki, w jakich przechowywany jest pistolet. Co więcej, funkcjonariusze zobowiązani są w czasie takiej kontroli dokładnie sprawdzić, czy do broni nie mają dostępu osoby niepowołane, w szczególności dzieci.


A nie wystarczy zwykła szuflada zamykana na kluczyk?
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 roku wyraźnie wskazuje, gdzie i w jaki sposób winna być przechowywana w naszym domu broń. Zgodnie z podstawą prawną może być to magazyn broni bądź urządzenie spełniające wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.

Przechowywanie broni w domu nie jest zatem żadną decyzją moralną, warunkowaną wyłącznie naszymi subiektywnymi odczuciami. Jeżeli zdecydujemy się na zakup np. pistoletu (oczywiście, z poszanowaniem prawa) zobowiązani jesteśmy ściśle przestrzegać przepisów z tym związanych.

Sejf dedykowany na potrzeby przechowywania broni może być zlokalizowany w dowolnym miejscu – w domu, w biurze, na działce, a nawet u teściowej. Nie musi być od przytwierdzony do podłoża czy elementów konstrukcyjnych budynku – chociaż nie da się ukryć, zakotwiczenie skrytki ma znaczący wpływ na jej bezpieczeństwo. Sejf, w którym trzymana jest broń musi być opatrzony certyfikatem potwierdzającym, iż posiada on klasę S1 (bądź wyższą).


Jak przechowywać broń w sejfie
Mamy broń i mamy sejf – nie wystarczy jednak rzucić pistoletu do skrytki i zamknąć ją na kluczyk. Broń palna znajdująca się w sejfie musi być rozładowana, zaś warunki jej przechowywania muszą uwzględniać wszystkie wymagania jej producenta. Zasady te tyczą się także amunicji.

Amunicja winna być przechowywana w specjalnych pojemnikach, uniemożliwiających uderzenie w spłonkę napoju. Uwaga! Amunicja pod żadnym pozorem nie może znajdować się w magazynku. W sejfie możemy przetrzymywać dowolną ilość ładunków – przepisy prawne nie warunkują tej kwestii.


Kontrola
Każdy kto posiada legalnie zakupioną broń może prędzej czy później ‘paść ofiarą’ kontroli policyjnej. Mundurowi, również wojskowi przeprowadzają regularne kontrole przechowywanej broni np. przed ważnymi dla danego miejsca czy całego kraju wydarzeniami. Przykładem mogą być tutaj Światowe Dni Młodzieży. Każda osoba, która zostanie złapana na naruszeniu zasad przechowywania broni musi liczyć się z cofnięciem pozwolenia.

Produkty powiązane